Bergara B14 Sporter 22″ .223 Rem
Bergara B14 Sporter kaliiberissa .223 Rem 22″ vapaasti kelluvan piipun kanssa on tarkka kivääri 1 MOA takuulla. Ihanteellinen pienpedoille, käytännön ampumiseen ja harjoitteluun.
Vapaasti kelluva tarkkuuspiippu
22 tuuman 4140 CrMo-teräspiippu on vapaasti kelluva, kierresuhteella 1:9″ ja kierteellä M14x1. Bergara takaa 1 MOA tarkkuuden sopivalla ammuksella.
Patentoitu liipaisujärjestelmä
Patentoitu iskumekanismi-liipaisin on tehdasasetuksena noin 1,4 kg puhtaalla laukaisulla. Säädettävissä kuusiohylsyavaimella.
Turvallinen ja käytännöllinen muotoilu
Kytkentäturvallisuus uritetulla vivulla mahdollistaa turvallisen lataamisen ja purkamisen ilman mekanismin lukkiutumista — käytännöllinen ratkaisu metsästykseen.
Monte Carlo tukki
Tukki on valmistettu lasikomposiittipolymeeristä Monte Carlo -muodossa SoftTouch-pinnoitteella. Tarjoaa lujuuden, kevyen painon ja mukavan otteen.
| Kaliiperi | .223 Remington |
| Mekanismi | Bolt Action (B14) |
| Piipun materiaali | 4140 CrMo Steel |
| Piipun pituus | 22″ (56 cm) |
| Piipun halkaisija | 17.5 mm |
| Kierrenousu | 1:9″ |
| Piipunpään kierre | M14x1 |
| Kokonaispituus | 107 cm |
| Paino | 3.2 kg |
| Lipas | 3+1 rounds (internal) |
| Tukki | Fiberglass-reinforced polymer, Monte Carlo, SoftTouch |
| Valmistaja | Bergara, Spain |




