Bergara B14 HMR 24″ .308 Win
Bergara B14 HMR i kaliber .308 Win är ett precisions bultgevär med 24″ pipa och integrerat aluminium mini-chassis. Idealiskt för långa serier och precisionsskytte på långa avstånd.
Integrerat aluminium mini-chassis
Den syntetiska kolven har ett inbyggt aluminium mini-chassis som ger en styv och konsekvent plattform för optimal precision. Den solida konstruktionen minskar vibrationer vid avfyrning.
Precisionspiipa av högkvalitetsstål
24″-pipan av 4140 CrMo-stål med diameter 21,2 mm och M18x1-gänga vid mynningen säkerställer utmärkta ballistiska prestanda för precisionsskytte på långa avstånd.
Bergara Performance avtryckare
Fabriksinställd till ca 1,4 kg, avtryckaren är kompatibel med Remington 700 och justerbar med insexnyckel. Garanterar en ren och förutsägbar avfyring för precisionsskytte.
| Kaliber | .308 Winchester |
| Mekanism | Bolt Action (B14) |
| Pipans material | 4140 CrMo Steel |
| Piplängd | 24″ (61 cm) |
| Pipdiameter | 21.2 mm |
| Räffelstigning | 1:10″ |
| Mynningsgänga | M18x1 |
| Total längd | 115 cm (45.3″) |
| Vikt | 4.52 kg |
| Magasin | 5-round AICS detachable |
| Kolv | Synthetic with integrated mini-chassis |
| Tillverkare | Bergara, Spain |








