Vattentät, stötsäker, hackerssäker — den ultimata EDC-plånboken
PELI™ G5 för Protector-klass ingenjörskonst till vardagligt bärande. Flygplansaluminium-skalet är lätt nog att glömma i fickan men starkt nog att klara samma sorts misshandel som de större PELI™-lådorna tål.
Inuti håller en elastomerrem och en mesh-organisator kort, kontanter och nycklar; en yttre gummirem håller ett hotellnyckelkort eller hopvikt sedel inom räckhåll. Aluminiumskalet fungerar också som RFID-blockerande Faraday-bur, och en silikon-O-ring med snäpplås levererar IP67-nedsänkning till 1 m i 30 minuter.
Viktiga funktioner
- Flygplansaluminium-skal med RFID-blockering
- IP67 — vattentät, dammtät och stötsäker
- Nedsänkbar till 1 m i 30 minuter
- Silikon-O-ring-tätning med snäpplås
- Inre elastomerrem och mesh-organisator
- Yttre gummirem för snabb åtkomst
- Gångjärn i rostfritt stål
- Smal profil — passar bekvämt i en byxficka
- PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 10,4 × 6,5 × 1,1 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 12,7 × 7,6 × 2,0 cm |
| Body material | Flygplansaluminium |
| Pins | Rostfritt stål |
| Seal | Silikon-O-ring |
| Closure | Snäpplås |
| RF blocking | Ja (RFID Faraday-skärmning) |
| Submersion depth | 1 m |
| Submersion duration | 30 minuter |
| Certifications | IP67 |
| Warranty | PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence |
Efterlevnad och varumärken
PELI™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































