Mellanstor personlig nyttolåda, äventyrsbeständig
PELI™ Ruck Case R60 ligger mellan den kompakta R40 och de större R80 och R100. Mer inre djup ger plats för ett komplett EDC-kit — radio, multiverktyg, optik, ficklampa, magasin, skjutbaneutrustning — utan att tappa det fickvänliga avtrycket.
IP68-tätningen hanterar nedsänkning, damm och sand. Gummerade TPU-stötfångare absorberar fall. Inuti låter den snäpp-i flexibla TPU-lockorganisatorn, den styva polykarbonat-avdelarbrickan och MOLLE-stil ögglesystemet dig skapa dedikerade fack.
Viktiga funktioner
- IP68-certifierad — vattentät till 2 m i 30 minuter
- ABS/polykarbonat-skal stötsäkert, dammtätt och nötningståligt
- Gummerade TPU-skyddsstötfångare
- Snäpp-i flexibel TPU-lockorganisator
- Styv polykarbonat-avdelarbricka
- MOLLE-stil ögglesystem med kardborrband
- Dubbelpivot gångjärnsspärr
- Inbyggd tryckutjämningsventil
- Gångjärn i rostfritt stål
- Driftsområde: −23 °C till +93 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 22,6 × 13,6 × 7,5 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 28,3 × 17,4 × 9,9 cm |
| Interior volume | 0,002 m³ |
| Weight | 1,06 kg |
| Buoyancy | 2,15 kg |
| Body material | ABS / Polykarbonat |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Termoplastiskt gummi |
| Pins | Rostfritt stål |
| Bumpers / lining / lid organiser | TPU |
| Divider tray | Polykarbonat |
| Straps | Nylon |
| Temperature range | −23 °C till +93 °C |
| Certifications | IP68 |
Efterlevnad och varumärken
PELI™ och Ruck Case är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































