Incheckningsstorlek, upp till 40 % lättare
PELI™ 1615 är flygbolagsvänliga flaggskeppet i Air Case-familjen. Dimensionerad till internationella incheckningsgränser, ger den fotografer, sändningsteam, ljudtekniker och äventyrsresande maximal laglig volym vid minimal laglig vikt.
Byggd kring HPX²™-polymeren, är 1615 upp till 40 % lättare än en jämförbar klassisk Protector Case. Press and Pull™-lås, indragbart trolleyhandtag och tysta rullande hjul med rostfritt stål-lager gör fullastad transport ansträngningsfri.
Viktiga funktioner
- Superlätt HPX²™ egen polymer (upp till 40 % lättare)
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67, MIL-SPEC)
- Dimensionerad till internationella incheckningsgränser
- Press and Pull™-lås med automatisk låsning
- Indragbart trolleyhandtag
- Två tysta rullande hjul med rostfritt stål-lager
- Fällbara övergjutna ergonomiska gummihandtag
- Polstrade avdelare (konfigurerbara) för ömtåliga kit
- Vattentät EPDM O-ringstätning
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Hänglåsskydd i rostfritt stål
- PELI™ Limited Lifetime Guarantee
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 75,2 × 39,4 × 23,8 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 82,8 × 46,7 × 28,0 cm |
| Interior volume | 0,071 m³ |
| Weight with dividers | 7,98 kg |
| Weight empty | 6,38 kg |
| Buoyancy | 76,75 kg |
| Body material | HPX²™ egen polypropenblandning |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | EPDM |
| Purge vent | Hi-Flow Gore-Tex hydrofob non-woven 3 mikron |
| Wheels | 2 med rostfritt stål-lager |
| Padlock hole diameter | 0,8 cm |
| Temperature range | −18 °C till +60 °C |
| Certifications | IP67, MIL-SPEC |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Air Case, HPX²™, Press and Pull™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































