Smalt attaché-format, Air Case lätt vikt
PELI™ 1505 inför det smala attaché-formatet i Air Case-familjen. Byggd kring HPX²™-polymeren, är den upp till 40 % lättare än en jämförbar klassisk Protector Case™ och erbjuder samma IP67-certifierade skydd.
Den grunda profilen är designad för bärbara datorer, panelmontage och fältinstrument. Ett integrerat infattningssystem i lock och bas låter dig montera paneler, laddningsstationer eller mobil kommunikationsutrustning.
Viktiga funktioner
- Superlätt HPX²™ egen polymer (upp till 40 % lättare)
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67, MIL-SPEC)
- Integrerat infattningssystem för panelmontage
- Press and Pull™-lås med automatisk låsning
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Vattentät EPDM O-ringstätning
- Fällbart övergjutet handtag
- Hänglåsskydd i rostfritt stål
- Pick N Pluck™-skum (lock- och basskikt)
- PELI™ Limited Lifetime Warranty
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 46,5 × 33,7 × 13,9 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 51,4 × 41,6 × 15,5 cm |
| Interior volume | 0,022 m³ |
| Weight with foam | 2,97 kg |
| Weight empty | 2,63 kg |
| Buoyancy | 24,49 kg |
| Body material | HPX²™ egen polypropenblandning |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | EPDM |
| Pins | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan |
| Purge vent | Hi-Flow Gore-Tex 3 mikron |
| Temperature range | −18 °C till +60 °C |
| Certifications | IP67, MIL-SPEC |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Air Case, HPX²™, Press and Pull™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































