Kompakt Air Long Case för stativ, spön och gevär
PELI™ 1705 är Air-familjens kompakta långa låda. Byggd kring HPX²™-polymeren, är den upp till 40 % lättare än en jämförbar klassisk Protector Long Case™ samtidigt som den behåller samma IP67-certifierade skydd.
Vid 82 cm yttre längd är 1705 designad för kamerastativ, flugfiskespön och rullar, demonterbara gevär, ljusstativ och liknande utrustning som är lång men inte skrymmande. Tillverkad i USA med det beprövade Press and Pull™-låssystemet.
Viktiga funktioner
- Superlätt HPX²™ egen polymer (upp till 40 % lättare)
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67, MIL-SPEC)
- Press and Pull™-lås med automatisk låsning
- Fällbart övergjutet handtag
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Vattentät EPDM O-ringstätning
- Hänglåsskydd i rostfritt stål
- Pick N Pluck™-skum (lock- och basskikt)
- Tillverkad i USA
- PELI™ Limited Lifetime Warranty
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 81,3 × 30,9 × 16,5 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 82,0 × 37,0 × 18,5 cm |
| Lid depth | 5,1 cm |
| Bottom depth | 10,9 cm |
| Interior volume | 0,042 m³ |
| Weight with foam | 4,79 kg |
| Weight empty | 4,04 kg |
| Buoyancy | 42,86 kg |
| Body material | HPX²™ egen polypropenblandning |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | EPDM |
| Pins | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan |
| Purge vent | Hi-Flow Gore-Tex 3 mikron |
| Padlock hole diameter | 8 mm |
| Temperature range | −18 °C till +60 °C |
| Certifications | IP67, MIL-SPEC |
| Country of origin | USA |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Air Case, HPX²™, Press and Pull™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































