Den personliga nyttolådan för vardagligt äventyr
PELI™ Ruck Case R40 är den minsta medlemmen i Ruck-familjen — byggd för det väsentliga kitet du inte vill förlora. En IP68-tätning håller den vattentät till 2 m i 30 minuter, medan gummerade TPU-stötfångare absorberar fall och stötar.
Inuti låter en snäpp-i flexibel TPU-lockorganisator, en styv polykarbonat-avdelarbricka och ett MOLLE-stil ögglesystem med kardborrband dig organisera litet utrustning i dedikerade fack.
Viktiga funktioner
- IP68-certifierad — vattentät till 2 m i 30 minuter
- ABS/polykarbonat-skal stötsäkert, dammtätt och nötningståligt
- Gummerade TPU-skyddsstötfångare
- Snäpp-i flexibel TPU-lockorganisator
- Styv polykarbonat-avdelarbricka
- MOLLE-stil ögglesystem med kardborrband
- Dubbelpivot gångjärnsspärr
- Inbyggd tryckutjämningsventil
- Gångjärn i rostfritt stål
- Driftsområde: −23 °C till +93 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 19,4 × 11,9 × 4,8 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 25,0 × 15,5 × 7,3 cm |
| Interior volume | 0,001 m³ |
| Weight | 0,76 kg |
| Buoyancy | 1,07 kg |
| Body material | ABS / Polykarbonat |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Termoplastiskt gummi |
| Pins | Rostfritt stål |
| Bumpers / lining / lid organiser | TPU |
| Divider tray | Polykarbonat |
| Straps | Nylon |
| Temperature range | −23 °C till +93 °C |
| Certifications | IP68 |
Efterlevnad och varumärken
PELI™ och Ruck Case är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































