Originalet i långformat Protector Case™
När du måste flytta lång utrustning utan oro genom flygplatser, fordonsutrymmen och transportpallar, har PELI™ 1720 varit svaret i decennier. Tillverkad i USA av slagtålig polypropen, skrattar den åt stötar, saltvatten, damm och väder som förstör sämre lådor.
Två polyuretanhjul med rostfritt stål-lager låter dig tippa och rulla en fullt lastad låda genom vilken terminal som helst. Lock och botten levereras med tre lager Pick N Pluck™-skum.
Viktiga funktioner
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion
- Certifierad Def Stan 81-41
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Vattentät silikon-O-ringstätning
- Övergjutna fällbara gummihandtag
- Två polyuretanhjul med rostfritt stål-lager
- Rostfritt stål-beslag med hänglåsskydd
- Lätt öppnade dubbelkastlås
- Tre lager förskuren polyuretan Pick N Pluck™-skum
- PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence
- Driftsområde: −40 °C till +88 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 106,7 × 34,3 × 13,3 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 112,7 × 40,6 × 15,5 cm |
| Lid depth | 4,4 cm |
| Bottom depth | 8,9 cm |
| Interior volume | 0,049 m³ |
| Weight with foam | 8,6 kg |
| Weight empty | 7,6 kg |
| Buoyancy | 73 kg |
| Body material | Polypropen |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Polymer |
| Pins | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan 1,3 lb |
| Wheels | 2 polyuretan / rostfritt stål-lager |
| Padlock hole diameter | 8 mm |
| Temperature range | −40 °C till +88 °C |
| Certifications | Def Stan 81-41 |
| Country of origin | USA |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Protector Case™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































