Air Case viktbesparing, lång geometri
PELI™ 1745 för Air Case-viktbesparingar till den långa geometrin. Byggd kring HPX²™-polymeren, är den upp till 40 % lättare än en jämförbar klassisk Protector Long Case™ samtidigt som den behåller samma IP67-certifierade skydd.
Två tysta rullande hjul med rostfritt stål-lager och ett fällbart övergjutet handtag gör fullastad transport enkel. Lock och botten levereras med Pick N Pluck™-skum för 1,12 m användbar inre längd.
Viktiga funktioner
- Superlätt HPX²™ egen polymer (upp till 40 % lättare)
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67, MIL-SPEC)
- Press and Pull™-lås med automatisk låsning
- Två tysta rullande hjul med rostfritt stål-lager
- Fällbart övergjutet handtag
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Vattentät EPDM O-ringstätning
- Hänglåsskydd i rostfritt stål
- Pick N Pluck™-skum (två lager)
- PELI™ Limited Lifetime Warranty
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 111,8 × 42,6 × 20,2 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 118,6 × 49,2 × 22,2 cm |
| Interior volume | 0,096 m³ |
| Weight with foam | 9,55 kg |
| Weight empty | 7,83 kg |
| Body material | HPX²™ egen polypropenblandning |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | EPDM |
| Wheels | 2 med rostfritt stål-lager |
| Padlock hole diameter | 0,8 cm |
| Temperature range | −18 °C till +60 °C |
| Certifications | IP67, MIL-SPEC |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Air Case, HPX²™, Press and Pull™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































