Extra-lång vattentät transport för den största utrustningen
PELI™ 1750 är Protector Case™-familjens långdistansflaggskepp. Med 128 cm användbar inre längd och samma hjul- och fällbara handtag-konstruktion som 1720, sväljer den hagelgevär, jaktgevär, ljusstativ, scenutrustning och mätutrustning som inte passar i någon annan hård låda i serien.
Byggd kring den beprövade öppencells kärnan med solid vägg, är 1750 IP67- och Def Stan 81-41-certifierad och levereras med tre lager Pick N Pluck™-skum.
Viktiga funktioner
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67)
- Certifierad Def Stan 81-41
- Automatisk tryckutjämningsventil
- Vattentät silikon-O-ringstätning
- Övergjutna fällbara gummihandtag
- Två polyuretanhjul med rostfritt stål-lager
- Rostfritt stål-beslag med hänglåsskydd
- Lätt öppnade dubbelkastlås
- Tre lager förskuren Pick N Pluck™-skum
- PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence
- Driftsområde: −40 °C till +88 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 128,3 × 34,3 × 13,3 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 134,6 × 40,6 × 15,5 cm |
| Lid depth | 4,4 cm |
| Bottom depth | 8,9 cm |
| Interior volume | 0,059 m³ |
| Weight with foam | 11,6 kg |
| Weight empty | 10,7 kg |
| Buoyancy | 85 kg |
| Body material | Polypropen |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Polymer |
| Hardware | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan 1,3 lb |
| Purge vent | 3-mikrons hydrofob non-woven |
| Wheels | 2 polyuretan / rostfritt stål-lager |
| Padlock hole diameter | 8 mm |
| Temperature range | −40 °C till +88 °C |
| Certifications | IP67, Def Stan 81-41 |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Protector Case™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































