Kompakt vattentätt skydd för fältutrustning
Sedan 1976 har PELI™ Protector Case™ varit standardsvaret på frågan «Hur får jag det dit i ett stycke?». 1200 erbjuder mer inre volym än 1170 — tillräckligt för en kompakt DSLR, två radioapparater, ett mätarset eller ett kort vapen.
Designad i USA, har 1200 samma kompromisslösa konstruktion som gör PELI™-lådor till proffsens val världen över: öppencells kärna med solid vägg, automatisk tryckutjämningsventil, vattentät silikon-O-ring, lätta dubbelkastlås och rostfritt stål-beslag.
Viktiga funktioner
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67)
- Certifierad Def Stan 81-41
- Automatisk tryckutjämningsventil med 3-mikrons membran
- Vattentät silikon-O-ringstätning på locket
- Övergjuten gummihandtag
- Beslag i rostfritt stål
- Lätt öppnade dubbelkastlås
- Pick N Pluck™-skum med vågat locklager
- Hänglåsöglor
- PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence
- Driftsområde: −40 °C till +88 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 23,6 × 18,1 × 10,5 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 27,1 × 24,8 × 12,3 cm |
| Lid depth | 3,0 cm |
| Bottom depth | 7,4 cm |
| Interior volume | 0,005 m³ |
| Weight with foam | 1,3 kg |
| Weight empty | 1,2 kg |
| Buoyancy | 5,45 kg |
| Body material | Polypropen |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Polymer |
| Pins | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan 1,3 lb |
| Purge vent | 3-mikrons hydrofob non-woven |
| Temperature range | −40 °C till +88 °C |
| Certifications | IP67, Def Stan 81-41 |
| Country of origin | USA |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Protector Case™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































