Kompakt skydd för bärbar elektronik
Känslig utrustning behöver skydd, och sedan 1976 har svaret varit PELI™ Protector Case™. 1170 är familjens kompakta medlem — dimensionerad för radioapparater, korta vapen, optik, hårddiskar och annan bärbar utrustning som måste överleva planetens hårdaste miljöer.
Byggd kring en öppencells kärna med solid vägg, är 1170 stark men lätt. Rostfritt stål-beslag, automatisk tryckutjämningsventil och vattentät silikon-O-ringstätning gör att den ler åt höjdförändringar, nedsänkning och tuff transporthantering. Den inkluderade Pick N Pluck™-skummen låter dig skära ut ett perfekt anpassat inre på sekunder.
Viktiga funktioner
- Vattentät, stötsäker och dammtät konstruktion (IP67)
- Automatisk tryckutjämningsventil med 3-mikrons hydrofob membran
- Vattentät silikon-O-ringstätning på locket
- Övergjuten gummihandtag
- Gångjärn och beslag i rostfritt stål
- Lätt öppnade dubbelkastlås
- Förskuren Pick N Pluck™-skum (övre, undre och lockskikt)
- Hänglåshål (0,5 cm)
- PELI™ Lifetime Guarantee of Excellence
- Driftsområde: −40 °C till +88 °C
Specifikationer
| Interior dimensions (L × W × D) | 26,8 × 15,3 × 8,0 cm |
|---|---|
| Exterior dimensions (L × W × D) | 29,6 × 21,2 × 9,6 cm |
| Lid depth | 2,7 cm |
| Bottom depth | 5,3 cm |
| Interior volume | 0,003 m³ |
| Weight with foam | 0,95 kg |
| Weight empty | 0,89 kg |
| Buoyancy | 3,29 kg |
| Body material | Polypropen |
| Latch material | ABS |
| O-ring material | Polymer |
| Pins | Rostfritt stål |
| Foam material | Polyuretan |
| Purge vent | 3-mikrons hydrofob non-woven |
| Temperature range | −40 °C till +88 °C |
| Certifications | IP67 |
| Padlock hole diameter | 0,5 cm |
| Country of origin | USA |
Efterlevnad och varumärken
PELI™, Protector Case™ och Pick N Pluck™ är varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U. Alla varumärken är registrerade och/eller oregistrerade varumärken som tillhör Peli Products, S.L.U., dess moderbolag, dotterbolag och/eller närstående bolag.







































